+90 212 212 80 52
2023 seçimleri: Son seçim anketleri ne diyor? 20/03/2023

Türkiye, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerine hazırlanıyor.

 

Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek vatandaşların kararı Türkiye’nin geleceğini belirleyecek. YSK’nın seçim kararını açıklamasıyla birlikte Cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular başladı. Siyasi partilerin Cumhurbaşkanı adayı olarak yapacakları başvurularda son tarih 23 Mart 2023.

Seçim nabzını tutan siyasi partiler ve seçmenler sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı adaylarını oylamaya çoktan başladı. Siyasi ve Pazar araştırmalarında bulunan araştırma firmaları ise anketlerini yoğunlaştırdı.

GENAR’ın yaptığı son seçim anketi araştırmasında ise siyasi partilerin oy oranları açıklandı.

Ülke Gündemi araştırması adıyla raporlanan ankete göre; AK Parti, CHP, HDP, MHP, İYİ Parti, Memleket Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Yeniden Refah Partisi’nin son oy oranları belli oldu.  GENAR’ın mart ayında Türkiye genelinde 77 ilde 18 yaş ve üzeri 3000 kişi ile yaptığı anket bulgularına göre partilerin son oy oranları aşağıdaki gibidir.GENAR’ın yaptığı son seçim anketi sonuçları, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki oy oranındaki farkı belirleme de yardımcı oluyor. GENAR Ülke Gündemi araştırmasında, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakının dışında kalan diğer partilerin de oy oranlarına yer veriliyor. Ülke Gündemi araştırma sonuçlarına göre; %7 barajını aşan beş partinin olduğu görülüyor.

Kaynak: İhsan AKTAŞ

GENAR Araştırma Danışmanlık Eğitim © 2020